Szydełkowanie – kilka porad jak się za to zabrać

Szydełkowanie przeżywa swój mały renesans. Torebki, bluzeczki, narzutki i kolczyki zrobione na szydełku, są po prostu modne. Dlatego ci, co umieją szydełkować, uczą tych, którzy jeszcze tego nie potrafią. A szydełkowanie jest proste i fajne.

06-robotki-na-szydelku

 

Od czego trzeba zacząć? Podstawą jest oczywiście szydełko. Starsze panie, które szydełkują od zawsze, najczęściej pokazują nam, jak się szydełkuje, na serwetkach. Serwetki robi się cienkim szydełkiem, przy użyciu cienkiej włóczki. Wielu początkującym adeptom szydełkowania sprawia więc to trudność. Nie mogą się połapać w oczkach, mylą im się rządki… Dlatego lepiej zacząć nie od serwetek i cienkiego szydełka, lecz sięgnąć właśnie po szydełko grubsze ? i grubszą włóczkę. Wtedy lepiej widać oczka, rządki, słupki.

item_470xN.3e9678a2db

 

Każdą, nawet najbardziej skomplikowaną robótkę, zaczyna się od prostego łańcuszka. Jest to szereg pojedynczych oczek. Jest jeszcze coś takiego, jak oczko ścisłe, które wykonamy, gdy wkłujemy się szydełkiem w 2 wybrane oczka i przeciągniemy przez nie pętelkę oczka ścisłego.

Pierścień, półsłupek i słupek to najczęściej spotykane w robótkach szydełkowych sposoby przeplatania nitek. Do wykonania robótki na planie koła niezbędna będzie umiejętność łączenia końców łańcuszka w taki sposób, by powstał pierścień. Robi się to wykonując oczko ścisłe nad ostatnią i pierwsza pętlą łańcuszka. Półsłupek, gdyby był stosowany samodzielnie, dałby w efekcie dzianinę o bardzo gęstym splocie, dlatego najczęściej jest elementem większego wzoru. By wykonać półsłupek, należy wkłuć szydełko w 2 kolejne oczka, opuszczając jedno miedzy tym oczkiem, w którym aktualnie jest szydełko, a dwoma przeplecionymi oczkami. Po przewleczeniu nitki przez dwa oczka otrzymamy 2 pętelki, znów chwytamy więc nitkę od spodu i przeplatamy ją przez 2 poprzednie oczka. Licząc oczka w rzędzie, w którym są półsłupki, musimy uwzględnić opuszczone oczka, zatem jeśli opuścimy oczko i wykonamy półsłupek, to jest to oczko drugim, a nie pierwsze.

LANDRYNKI-zawieszki-swarovski-szydelkowe-basniowy

Pisanie o szydełkowaniu jest fajne, ale od czytania nikt nie nauczy się szydełkować. Jest mnóstwo kursów video na youtube’ie, które pomogą nam na początku. A szydełkowanie to wielka frajda. Dzięki szydełku nasza szafa wzbogaci się o drobiazgi, których nikt oprócz nas nie będzie miał, bo rzeczy zrobione na szydełku są unikalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *